Антиперспірант пригнічує потовиділення, запобігаючи утворенню мокрих плям під пахвами та неприємних запахів. Як саме він працює, чи безпечний і як використовувати, щоб забезпечити комфорт навіть у спекотний день чи під час занять спортом? Ми пояснимо!

Антиперспіранти (від лат. anti — проти, perspirare — дихати крізь щось) — одні з найпоширеніших косметичних засобів для повсякденного використання, які забезпечують не тільки зменшення кількості поту, але й зменшення (не маскування!) його неприємного запаху. Потовиділення є природним фізіологічним процесом, який захищає наше тіло від перегрівання. Людина взагалі не може не потіти, це було б для неї небезпечно, так як перегріватимуться внутрішні органи. 

 

Антиперспірант - як він діє на потові залози?


Сполуки алюмінію, що містяться в антиперспіранті, полімеризуються при контакті з фізіологічним pH, утворюючи гель, який герметизує канальці, що ведуть з потових залоз (через поверхневу обструкцію, переважно в роговому шарі). Таким чином пригнічується виділення поту. Солі алюмінію також мають в’яжучу та протинастійну дію на залози. Крім того, антиперспіранти збагачені антибактеріальними речовинами для запобігання розпаду сполук поту під впливом мікроорганізмів, що живуть на шкірі. І оскільки потовиділення обмежене, бактерії не мають такого багатого середовища для зростання та бродіння, як зазвичай, тому запаху немає. Під час вмивання, природного відлущування епідермісу і потовиділення вимиваються «пробки», що закривають потові залози. Таким чином, антиперспіранти пригнічують потовиділення лише тимчасово і оборотним чином. У продуктах цього типу, які забезпечують свіжість протягом багатьох годин (наприклад, 48 або 72) або навіть днів (як у так званих блокаторах), використовується більш висока концентрація солі алюмінію.

 

Як використовувати антиперспірант?

 

  • Завжди наносьте антиперспірант на чисту і суху шкіру під пахвами, бажано ідеально депілену (у волоссі є піт і бактерії).
  • Уникайте продуктів на основі спирту – вони можуть подразнювати чутливу шкіру під пахвами, викликати почервоніння, свербіж, дрібні плями. А подразнена шкіра більш схильна до інфікування.
  • Найкраще використовувати без запаху або нейтральний аромат свіжої чистої шкіри – тоді він не буде заважати вашому улюбленому парфуму (ні антиперспірант, ні дезодорант не замінять туалетну воду чи парфумовану воду!).
  • Не позичайте нікому м’ячик або антиперспірант, який безпосередньо контактує з вашою шкірою!
  • Нанесіть засіб тонким шаром – цього достатньо, щоб він працював ефективно. Занадто товстий шар може викликати неприємне відчуття липкості.
  • Якщо ви випадково порізали шкіру під час гоління, зачекайте перед використанням антиперспіранту. Кожна рана збільшує проникнення нанесених на шкіру речовин.
  • Якщо ви хочете освіжитися протягом дня, спочатку змийте нанесений раніше шар антиперспіранту (можна використовувати вологу серветку), висушіть пахви, а потім знову скористайтеся антиперспірантом.
  • Ви також можете носити його на ніч, якщо ви потієте вночі і хочете відчути запах і відчуття свіжості вранці
  • Антиперспіранти не обов’язково використовувати дітям до пубертатного віку – це не має сенсу, оскільки вони ще не виділяють апокриновий піт, який відповідає за характерний запах поту.
  • Якщо, незважаючи на наукові повідомлення, ви стурбовані канцерогенною дією солей алюмінію, використовуйте дезодоранти, які їх не містять. Дуже вдалим вибором будуть і мінеральні дезодоранти.