Не раз ми засинаємо в зовсім інших умовах, ніж ті, які природа вказувала нам тисячоліттями: у повній темряві. Наш сон порушують різні джерела світла: від комп’ютерних або телевізійних моніторів, через планшети і смартфони, до штучного (іноді занадто інтенсивного) світла приліжкової лампи. Деякі люди навіть засинають, коли горить світло, яке падає в усі куточки кімнати, де ми відпочиваємо. Якщо є ще й шуми, не дивуйтеся, коли вранці ми прокидаємося втомленими і сонними. Чому? Ви дізнаєтеся зі статті.

Мелатонін
Штучне світло має найбільш згубний вплив на нас, хоча воно має неймовірно меншу силу, ніж сонячне, але воно набагато сильніше, ніж світло, яке доходить до нас від зірок чи місяця. Як неприродне світло загрожує нам? Перш за все, він запобігає та пригнічує вироблення мелатоніну (виділяється в головному мозку епіфізом, активується при зменшенні інтенсивності денного світла). Мелатонін дуже важливий для людського організму – він регулює кров’яний тиск, рівень глюкози і температуру тіла.

Кортизол
Штучне світло підвищує рівень кортизолу (гормону, який працює з зоровими нервами і відповідає за реакцію організму на світло і темряву). Вночі рівень кортизолу повинен значно знизитися, тому штучне освітлення, збільшуючи його вироблення, призводить до багатьох негативних наслідків, в т.ч. проблеми з регуляцією рівня жирової тканини, зниження імунітету або недосипання.

Яка нам шкода?
До пізньої ночі, перед сном (при вимкненому світлі), ми використовуємо мобільні пристрої: планшети, телефони, смартфони тощо. Їх використання незадовго до засинання скорочує час роботи мелетоніну до 1,5 годин!

Також світло від комп’ютерних моніторів, коли хтось інший користується цим приладом під час нашого відпочинку і випромінює на нас штучне світло, зменшує секрецію мелатоніну.

У групу ризику також потрапляють люди, які регулярно працюють у нічні зміни, які мають вкрай обмежений доступ до відпочинку «в темряві» (найчастіше сплять і відпочивають вдень).

Дуже хороша (а тому й здорова!) ідея — закрити вікна (жалюзі, жалюзі, штори), таким чином не допускаючи попадання світла вуличних ліхтарів, миготіння вивісок магазинів тощо в наші спальні.

Вночі не біймося темряви! Під час відпочинку наш організм дуже потребує цього для нормальної роботи та щоденного здорового функціонування. Щоб повною мірою скористатися оздоровчими властивостями сну, не забуваймо про правильно підібраний матрац, на якому відпочинок забезпечить нам комфорт, зручність і максимальне розслаблення.