Шкіра постійно піддається пошкодженню під впливом багатьох зовнішніх факторів, особливо УФ-променів. Крім того, може знадобитися підтримка в регенерації після дерматологічних процедур, таких як лазерна терапія або пілінг. Як швидко відновити його та посилити відновлювальні функції?

Кожного дня шкіра пошкоджується внаслідок природних процесів старіння та – значною мірою – внаслідок впливу шкідливих зовнішніх факторів, які порушують функції її захисного бар’єру, викликають прискорене розпад колагену та еластину, викликають сильний окислювальний стрес, роздратування і сухість, і навіть мікротравми (мікротрубки). Вважається, що до 80% старіння шкіри залежить від факторів т. зв експозоми, і лише 20% піддаються впливу генів. До найбільш агресивних факторів відносять:

  • надмірний вплив УФ-променів,
  • забруднювачі повітря, смог,
  • зміна клімату (наприклад, сухе повітря, раптові зміни температури),
  • механічні та хімічні фактори, наприклад, інгредієнти, що містяться в косметиці,
  • куріння,
  • мікроорганізми і патогени,
  • застосування деяких ліків (наприклад, стероїдів, ізотретиноїну для лікування акне),
  • дерматологічні захворювання (наприклад, мікротравми під час псоріазу, атопічний дерматит), крім того, пошкодження можуть бути викликані механічним шляхом розчісування пацієнтом сверблячої шкіри.

Іноді шкіра пошкоджується навмисно та контрольовано – саме так працюють численні процедури дерматологічної та естетичної медицини, наприклад, фракційні лазери, мікропроколи чи хімічні пілінги. В результаті відбувається стимуляція тканин до оновлення в процесі регенерації та загоєння, що призводить до омолодження шкіри, покращення її пружності, щільності, структури та кольору. Деякі методи лікування переривають безперервність епідермісу (наприклад, мезотерапія або мікропрокол), інші обходять його поверхню (вона залишається неушкодженою), але їх енергія (як у лазерах) поглинається водою, що міститься в тканинах, що призводить до локального пошкодження. Відкриттям останніх років є фракційні лазери, які створюють «мікроколони» в шкірі, зберігаючи при цьому здорову шкіру навколо неї, що прискорює процес регенерації, а отже і омолодження.

 

Процес загоєння шкіри


Агресивні зовнішні фактори (УФ-промені, дратівлива косметика, сухе повітря) порушують захисний бар’єр шкіри, роблячи її ще більш схильною до шкідливого впливу навколишнього середовища. Крім того, можуть з’явитися такі симптоми, як печіння, свербіж або пощипування шкіри, еритема, лущення епідермісу, сухість. Також порушується природний процес загоєння пошкоджених тканин, що полягає у відновленні суцільної структури (це можна спостерігати під час загоєння рани). У разі неглибоких уражень епідермісу регенерація тканин відбувається під час загоєння шкіри в процесі оновлення наступних шарів епідермісу, що триває приблизно 28 днів. У разі більш глибокої рани, досягаючи шару дерми, вона заповнюється сполучною тканиною - так утворюється рубець (тоді мова йде не тільки про регенерацію, але і відновлення тканин). Правильний догляд може прискорити регенеративні процеси, наприклад, після літа, після сильного пересихання шкіри або після процедур естетичної медицини. При більш глибоких ранах, наприклад, після розрізання, необхідно використовувати спеціальні рубцеві препарати, які створюють оптимальні умови для правильного загоєння тканин. Їх використання необхідно після операції.