Шкіра на губах набагато тонша і ніжніша, ніж на інших ділянках обличчя, тому губи схильні до пересихання, тріщин або лущення. Крім того, на губах немає сальних залоз, тому їм не вистачає захисного ліпідного шару, який забезпечується секретами цих залоз. Потріскані губи – прокляття не тільки взимку. Погодні фактори не єдині винуватці.

Причина потрісканих губ
Є кілька факторів, які можуть викликати потріскання губ.

Тривале або сильне перебування під сонячними променями може призвести до сухості та потрісканих губ. З іншого боку, мороз також викликає потріскання губ.
Часто потріскані губи є наслідком зневоднення. Коли губи втрачають вологу, шкіра над ними може напружитися і почати тріскатися. Тому варто пам’ятати пити потрібну кількість рідини не тільки влітку, коли ми відчуваємо спрагу більш чітко, але і взимку. Особливо взимку варто використовувати зволожувач повітря в опалювальному приміщенні, в якому ми перебуваємо.
Потріскані губи можуть бути симптомом алергічного контактного дерматиту. Алергічна реакція може виникнути через нову помаду, ополіскувач для рота або зубну пасту. Найкраще припинити прийом будь-якого продукту, який підозрюється у тріщинах, наприклад, на 1-2 тижні і спостерігати, щоб симптоми зменшилися. Якщо це не допомагає, зверніться за допомогою до дерматолога. І якщо симптоми зникнуть після припинення прийому препарату, слід відмовитися від нього і перейти на інший аналог. Контактний дерматит може мати алергічну природу, але і неалергічний – пов’язаний з роздратуванням. Ці два типи також можуть співіснувати у деяких пацієнтів.

Деякі люди чутливі до певних продуктів – їх вживання може викликати майже негайний свербіж, поколювання, набряк не тільки губ, але й язика, піднебіння та/або горла. Це результат перехресної реакції між інгаляційними алергенами та харчовими алергенами. Найчастіше готування алергенних продуктів (тобто сирих овочів) запобігає розвитку алергічного запалення слизової оболонки порожнини рота (так званого орального алергічного синдрому). Однак при появі таких симптомів необхідно звернутися до лікаря.
Рідко причиною потрісканих губ є хронічні потріскані губи, викликані генетикою.

У крайніх випадках потріскані губи можуть бути передвісником серйозних захворювань (якщо проблема хронічна і не проходить, незважаючи на належний догляд), включаючи: проблеми з щитовидною залозою, аутоімунні системні захворювання, наприклад, саркоїдоз, цукровий діабет, псоріаз, шкірні захворювання, включаючи хейліт, периоральне запалення – тоді обов’язково зверніться до терапевта. Якщо губи червоніють, болять і набрякають, це може бути ознакою інфекції - зверніться до лікаря. Так само, коли ви маєте справу з повторюваними потрісканими губами, це може бути симптомом занепокоєння.

Вони також можуть бути наслідком прийому деяких ліків, наприклад, діуретиків, хіміотерапевтичних препаратів, ретиноїдів або місцевих препаратів проти акне, інгредієнти яких, наприклад, саліцилова кислота або перекис бензоїлу, можуть висушувати рот і призводити до розтріскування при випадковому впливі до нього.

Однак часто справа в наших шкідливих звичках. Кусати губи, облизувати їх на вітрі та морозі для них фатально. Кусіння губ також може бути наслідком стресу або тривожних розладів.
Відлущування сухої шкіри губ може подовжити час загоєння і навіть викликати кровотечу.