Шкіру називають найбільшим органом людського тіла. Поверхня шкіри іноді перевищує 2 м2, і її завдання - підтримувати стабільність всіх внутрішніх параметрів, що забезпечують функціонування людського тіла. Важливою функцією, що має виконувати шкіра, є також захист внутрішніх органів від шкідливих зовнішніх факторів, а також травм. Яку будову шкіри і які функції виконує цей важливий орган людського тіла?

 

Структура шкіри - шари

Шкіра складається з трьох основних шарів. Зовнішня шкіра складається з епідермісу, за яким слідують дерма і підшкірна тканина. Крім того, шкіра містить сальні і потові залози, кровоносні судини, нервові закінчення і лімфатичні судини. У шкірі також є волосяні фолікули.

Шкіра ділиться на два основних типи. Перший - це шкіра голови, кінцівки і тулуб. Це шкіра з тришарової структурою, що характеризується високим ковзанням. Другий тип шкіри - це шкіра на долонях і підошвах ніг. Відмінна особливість цього типу шкіри - в ній відсутні сальні залози, волосяні фолікули.

 

Епідерміс - будова і функції

Епідерміс утворений багатошаровим епітелієм. Його базовий шар - це самий нижній шар епідермісу, і в ньому відбувається безліч процесів, які в кінцевому підсумку призводять до вироблення кератину. Крім того, епідерміс має шипуватий зернистий шар і проміжну зону, яка з'являється в основному на ступнях і руках, а також легкий шар, що складається з щільно прилеглих кератиноцитів. Легкий шар стійкий до ультрафіолетових променів і його місце знаходиться на підошвах стоп і долонях. Це має велике значення при кератозі.

 

Шкіра - будова дерми

Найтовстіший шар шкіри - це дерма, яка навіть становить близько 2 мм. Він складається з сполучної тканини з кровоносними судинами, нервовими закінченнями і шкірними придатками. Це еластичний шар, стійкий до будь-яких пошкоджень. Саме завдяки знаходяться в ньому нервових закінченнях людина відчуває біль, дотик і зовнішню температуру.

 

Шкіра - підшкірна клітковина

Хоча цей шар тісно пов'язаний зі шкірою, він не вважається частиною шкіри. Він складається в основному з жирової тканини і лише невеликий відсоток становить сполучна тканина. У структурах підшкірної клітковини є нервові волокна і судини. Основне завдання підшкірної клітковини - це її участь в процесі терморегуляції, що має велике значення для всього організму.

 

Функції шкіри

Шкіра відіграє в першу чергу захисну роль для всього людського тіла. Він захищає його як від холоду, так і від надмірної спеки. Саме завдяки йому всередину не потрапляє занадто велика доза шкідливого випромінювання. Шкіра є ефективним бар'єром від проникнення шкідливих для організму мікроорганізмів і хімічних речовин. Меланін і вітамін D також виробляються в шарах шкіри.

 

Крім того, наша шкіра виконує безліч інших функцій, таких як Перцепційний, діагностична, бар'єрна і імунна, терморегулююча і, нарешті, резорбтивная. Перший відповідає за отримання стимулів із зовнішнього світу завдяки використанню нервових закінчень.

 

Діагностична функція, в свою чергу, важлива, тому що вона дозволяє нам побачити на власні очі, в якому стані знаходиться наше тіло, тому що шкіра відображає стан тіла. Різні захворювання можуть привести до різкої зміни структури і зовнішнього вигляду шкіри. Завдяки цій функції ми можемо неозброєним оком побачити, який рівень зволоження шкіри, і при недостатньому зволоженні вона стає сухою, тонкою і нееластичною, і на ній з'являються зморшки.