Що таке пробіотик?

Мода на пробіотики не проходить, більше того - ми все більш охоче дотягуємось до цих препаратів. В основному це пояснюється тим, що бактерії, які зміцнюють здоров’я, що містяться у пробіотиках, мають ряд корисних властивостей, завдяки яким вони надають бажаний вплив на функціонування нашого організму.

 

Пробіотик - визначення

Так що ж це за модний «пробіотик»? Цей термін охоплює живі мікроорганізми - найчастіше бактерії - які при введенні у відповідній кількості позитивно впливають на мікрофлору, а отже, на здоров’я реципієнта. Найпопулярнішими на українському ринку є препарати, що містять штами молочнокислих бактерій роду Lactobacillus або Bifidobacterium. Однак слід підкреслити, що не кожну бактерію Lactobacillus або Bifidobacterium можна вважати пробіотиком. Деякі властивості, що впливають на здоров'я, залежать від штаму. З цієї причини, вибираючи пробіотик, ви завжди повинні дотримуватися його пробіотичних властивостей, характерних для певного штаму. 

Особливості хорошого пробіотику

Не існує універсального пробіотику, який би справлявся з усіма проблемами зі здоров'ям. Тому ми повинні цілеспрямовано вибирати пробіотик.

Інші критерії якісних пробіотиків також включають:

  • людське походження (бактерії, що містяться у пробіотичних препаратах, були виділені зі шлунково -кишкового тракту людини, завдяки чому вони можуть тимчасово заселити шлунково -кишковий тракт)
  • безпека використання (пробіотики належать до групи GRAS - тобто визнані безпечними)
  • стійкість до несприятливих умов у верхніх відділах шлунково -кишкового тракту (дія шлункового соку та жовчних кислот) для досягнення цільової ділянки, тобто товстого кишечника
  • здатність адгезії - тобто з'єднуватися з епітеліальними клітинами кишечника
  • бактеріальний антагонізм - тобто здатність витісняти патогенні мікроорганізми зі шлунково -кишкового тракту

 

Діяльність пробіотичних бактерій повинна бути підтверджена у належним чином розроблених клінічних випробуваннях. Тоді ми впевнені, що ми прагнемо до якісного препарату, який сприятиме поліпшенню нашого здоров’я. Особливо рекомендуються пробіотики, зареєстровані як ліки.

 

Властивості пробіотиків

Основне завдання пробіотиків - відновити пошкоджену мікрофлору. З цієї причини ми найчастіше використовуємо описані препарати, коли є чинники, що пошкоджують екосистему  тканин - тобто під час та після антибіотикотерапії, під час вірусної чи бактеріальної діареї та під час планування подорожі до країн із нижчим рівнем гігієни - що може викликати у мандрівників діарею.

 

Ми всі знаємо, наскільки важлива правильна мікрофлора для гармонійного функціонування нашого організму. У цьому контексті пробіотик можна розглядати як продукт для "пошкодженого мікробіома" або як профілактичний засіб, що запобігає розвитку дисбактеріозу.